Budynek Collegium Minus w Poznaniu wzniesiono według projektu sporządzonego w pruskim Ministerstwie Robót Publicznych przez Eduarda Furstenaua. Prace rozpoczęto w 1907 roku. Uroczystego otwarcia dokonano w 1910 roku. Gmach składa się z dość skromnego budynku szkolnego oraz wyeksponowanej auli. Do dnia dzisiejszego najbardziej reprezentacyjnego wnętrza w mieście. W okresie pruskim pełnił funkcją auli akademickiej oraz sali koncertowej.
Wnętrze Collegium Minus odgrywało ważną rolę w realizacji programu Domu Stowarzyszeń Niemieckich. Wprawdzie do wybudowania odrębnego budynku nie doszło, ale program Domu zrealizowano w trzech różnych budowlach. W akademii znalazły się pomieszczenia Niemieckiego Stowarzyszenia Artystycznego i Naukowego, a także Domu Ewangelickiego i Banku Spółek Raiffeisena. Nawiązująca do stylu północnego renesansu forma gmachu wyróżnia się oryginalną redakcją architektonicznego tematu. Polega to na połączeniu kościelnego schematu bryły oraz wnętrza typowego dla protestanckich zborów emporowych z kształtem ujętej wieżami bryty renesansowego pawilonu zabawowego. Ikonograficzny program pierwotnego wystroju wnętrza auli, z nieistniejącą już alegorią Muzyki w środkowym polu plafonu.
Z budynkiem Collegium Minus sąsiadują inne okazałe gmachy Dzielnicy Cesarskiej. W śród nich są Zamek Cesarski, Teatr Wielki (poznańska opera), Collegium Iuridicum, Akademia Muzyczna, Kościół Najświętszego Zbawiciela, a także i budynek poczty. Małą architekturę przed Collegium Minus reprezentują pomniki: Ofiar Czerwca 1956 i Adama Mickiewicza. Dawniej znajdował się tam pomnik Otto von Bicmarka oraz Pomnik Wdzięczności. Architekturę XX wieku reprezentuje natomiast gmach Domu Technika i Akademia Muzyczna. Aula jest miejscem corocznych uroczystych absolutoriów, a także najbardziej prestiżowych koncertów w Poznaniu, gdyż słynie ze znakomitej akustyki.
Adres: ul. Wieniawskiego 1
Ukończenie budowy: 1910
Architekt: Edward Fürstenau
Styl architektoniczny: neorenesans
Rozpoczęcie budowy: 1909
Chcesz zobaczyć jak wygląda budynek Collegium Minus – obejrzyj ujęcie nakręcone z Placu Mickiewicza. Dawna Akademia Królewska w Poznaniu. Część Dzielnicy Cesarskiej. Zamów wycieczkę z dronem i podziwiaj Collegium Minus z powietrza.
Lista pozostałych atrakcji turystycznych w Poznaniu.