Jedyne meteoryty i ich kratery w Polsce.
Poznański rezerwat Meteoryty Morasko to jedyne miejsce w Polsce, gdzie znajduje się fragmenty meteorytów i kratery po ich uderzeniu. Taka sytuacja jest wyjątkowa i to nie tylko w skali krajowej. Połączenie kraterów i odkrytych, żelaznych meteorytów jest na świecie niezwykle rzadkie. Największe z nich mają 261kg i 271kg! Tym bardziej zadziwiające jest to, że niewiele osób w Polsce o nich słyszało. Poznaj historię poznańskich meteorytów razem z przewodnikami z City Guide Poznań.
Katastrofa sprzed kilku tysięcy lat.
Pomiędzy 4100 a 2700 r. p.n.e. na obszarze obecnego Poznania miał miejsce znaczący deszcz meteorytów. Szacuje się, zderzenie meteorytów z powierzchnią odbyło się przy prędkości 2 do 7 km/s. pod niewielkim kontem. Meteoryty trafiły w miękkie, piaszczyste podłoże i to pozwoliło żelazno-niklowym bryłom przetrwać moment uderzenia. Dzięki tym sprzyjającym okolicznościom kosmiczne bryły zachowały się do naszych czasów. Kolejną sprzyjającą okolicznością jest to, że miało to miejsce w zamierzchłej przeszłości przy niewielkim zaludnieniu tego obszaru. Gdyby się powtórzyło teraz, to zniszczenia można by porównać do wybuchu bombmy nuklearnej. Poznań przestałby istnieć.
Historia odkryć.
1914 Franciszek Cobliner odkrył pierwszy meteoryt podczas kopania umocnień związanych z I Wojną Światową. Waga 77,5 kg.
1956 Jerzy Pokrzywnicki odkrył kolejną sporą bryłę na terenie wsi Morasko. W trakcie zaplanowanych poszukiwań posługiwał się metodami saperskimi. Waga 78kg.
1990-1999 Henryk Nowacki wykopał dokonał kolejnych odkryć Waga 71 kg.
2006 Krzysztof Socha na terenie rezerwatu Meteoryty Morasko wydobył bryłę ponad dwa razy większą od poprzednich rekordzistów. Meteoryt nazwano Rudy i zdeponowano w Muzeum Ziemi Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Waga 164 kg.
2011 Geoffrey Notkin i Steve Arnold w trakcie kręcenia programu Meteorite Man dla Discovery natrafili na kolejną bryłę na terenie rezerwatu. Waga 34 kg.
2012 Łukasz Smuła, Magdalena Skirzewska, prof. Andrzejem Muszyńskim oraz prof. Pierre Rochette. Kolejny rekord na terenie Moraska i tym samym w Polsce. Meteoryt znajduje się w kolekcji Wydziału Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Meteoryt znajdował się podnd 2 metry pod ziemią. Waga 261 kg.
2015 Michał Nebelski i Andrzej Owczarzak podczas swoich badań znaleźli dwie sztuki. Waga 174 i 31 kg.
2017 Michał Nebelski i Andrzej Owczarzak powrócili do poszukiwań i odkryli największy do tej pory Meteoryt w Polsce. Waga 271 kg. Ich niedawne odkrycie udowadnia, że temat meteorytów na terenie Poznania nie jest jeszcze zakończony, a odkrycie jescze większych fragmentów wydaje się być bardzo prawdopodobne.
Skład chemiczny i mineralny.
Poznańskie meteoryty składają się głownie z żelaza. Metal ten stanowi 93% ich wagi. Na drugim miejscu jest nikiel – 6,56%, a na trzecim kobalt -o,46%. Pozostałe pierwiastki występują w śladowych ilościach. Są to miedź, gal, german, arsen, wolfram, złoto oraz iryd . Pierwisatki te tworzą minerały: Kamacyt, grafit, taenit, schreibersyt, rhabdyt, coenit oraz moraskoit.
Chcesz zobaczyć jak prezentują się kratery na terenie rezerwatu Meteoryty Morasko z lotu ptaka – odwieź naszą video-galerię Zamów wycieczkę z dronem i podziwiaj Poznań z powietrza.