Remont Starego Rynku

Remont Starego Rynku

Wymiana nawierzchni na poznańskim Starym Rynku jest już znana w całym kraju. Błędnie przedstawia się ją, jako powód od omijania centrum miasta. Utrudniania są nieodłączną częścią remontów. Jest to również niepowtarzalna okazja aby przyjrzeć się pracą archeologów.  W czasie prac odkryto pierwotny poziom rynku z XII wieku, fundamenty poznańskich sukiennic i drewniane wodociągi z przed 400lat. Każdego dnie odkrywany jest inny fragment.

Drewniane wodociągi

Największe kontrowersje budziła wymiana kostki brukowej. Naciski mieszkańców zmusiły władze miasta ponownego użycia historycznej kostki brukowej.  Zostanie ona wkomponowana w nową nawierzchnię. Docelowy materiał kamienny został już wybrany. Płyta Starego Rynku zostanie pokryta pięcioma różnymi gatunkami granitów bałtyckich, z kolei chodniki i krawężniki zostaną wykonane z granitu strzelińskiego. Brzegi zostaną ułożone z mniejszych kostek włoskiego łupanego porfiru.

 

 

Poznań to wiele więcej niż Stary Rynek. Nie wolno zapomnieć o najstarszej katedrze w Polsce. Pochowani są w niej Mieszko I, Bolesław Chrobry, Mieszko II, Kazimierz Odnowiciel oraz 4 innych piastowskich władców. Odnowione zostało Stare Koryto Warty, Plac Kolegiacki i ulica Św. Marcin. Prace trwają na Placu Wolności i przy Zamku Cesarskim. Niewiele osób wie, że w mieści znajdują się kratery po uderzeniu meteorytów ok 5tys lat temu.

Zachącemy do odwiedzanie Poznania zarówno teraz jaki i po zakończeniu remontu.